Naprawa dysku
AppleJack – zamiast DiskUtility z płyty systemowej
Większość użytkowników Mac OS nie raz uruchamiało DiskUtility z płytki instalacyjnej w celu naprawy uprawnień bądź sprawdzenia dysku. Generalnie może to być problematyczne: a to trzeba czekać aż się system odpali z cd/dvd, a to się płytka zawieruszy jak jest potrzebna.
Istnieje o wiele wygodniejsze rozwiązanie oferujące przy okazji znacznie więcej korzyści – AppleJack. Jest to skrypt ogarniający za jednym zamachem wszystkie narzędzia będące w systemie służące właśnie do naprawy uprawnień itp.
Skrypt instalujemy jak każdą aplikację, inaczej się natomiast go uruchamia. Należy odpalić Maca w trybie Single User (jednego użytkownika) trzymając przy starcie wciśnięte klawisze Jabłko + S (CMD + S).
Wpisujemy
applejack
naciskamy enter i mamy do wyboru kilka opcji:a
– auto, skrypt wykonuje po kolei automatycznie wszystkie operacje1
– naprawa dysku2
– naprawa uprawnień3
– czyszczenie plików cache4
– sprawdzenie plików z ustawieniami5
– usunięcie plików tymczasowychNajlepiej korzystać z opcji auto, działa to bez zarzutu, jeżeli jednak ktoś chce korzystać z pojedynczych opcji to mocno zalecane jest uruchamiać ich w kolejności jak podane na ekranie. Dodatkowo skrypt można uruchomić w trybie w pełni automatycznym:
applejack auto restart
po wykonaniu tej komendy skrypt wykona wszystkie operacje i zresetuje system. Jeżeli wykonamy taką komendę:applejack AUTO restart
(auto dużymi literami) skrypt dokona jeszcze głębszego usuwania plików tymczasowych i cache.